Zmniejszenie kosztów wytwarzania stanowi obecnie ważny element procesu produkcji. Przedsiębiorstwa dążą do tego, aby ich wyroby osiągały najwyższe standardy jakości i standardy użytkowe przy równoczesnej optymalizacji kosztów produkcji. Posiadając dużą wiedzę na temat folii i opakowań foliowych można skutecznie zredukować koszty opakowania w każdym momencie produkcji i w łańcuchu dostaw.
Najpopularniejszym materiałem do opakowań są folie termokurczliwe ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie. Można je użyć do pakowania różnego rodzaju wyrobów bez względu na ich kształt, ponieważ folia termokurczliwa dopasowuje się szczelnie do produktu. Folia jest najtańszym materiałem opakowaniowym i równocześnie najlepszym dla konkretnej grupy produktów.
Cienka folia termokurczliwa ochrania produkt przed uszkodzeniem, zanieczyszczeniami i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, a ponad to podnosi atrakcyjność wyrobu. Najistotniejszą jej właściwością techniczną jest odporność mechaniczna folii wraz z zgrzewem, ponieważ uszkodzony zgrzew przypomina rozerwane opakowanie foliowe. Inną ważną cechą folii jest siła obkurczania, tzn. sposób w jaki folia kurczy się podczas obróbki termicznej. Nieodpowiednio dostosowana siła obkurczania doprowadzi do zniekształcenia wyrobu, wpłynie na czas produkcji, efektywność oraz energię potrzebną do opakowania produktu. Wygląd folii także ma znaczenie, ponieważ wpływa bezpośrednio na atrakcyjność produktu.
Przedmiotem zainteresowań producentów są koszty stałe eksploatacji linii pakującej wraz ze zmiennymi kosztami folii. Przeważnie dostawcy sprzedają folie na kilogramy ale do opakowania konkretnego produktu ważniejsze są wymiary długości i szerokości folii. W przypadku gdy cena folii zależy od wagi, dostawca powinien zaoferować różne grubości materiału foliowego. Zależność ceny od wagi nie wynika z ustaleń dostawcy, ale często jest efektem metody wytwarzania, gdzie przykładowo na jednej rolce ważącej 10 kilogramów będzie mniejszy metraż folii, co przedłoży się na opakowanie mniejszej liczby produktów i nastąpi wzrost kosztów jednego opakowania. Dostawca nie ma wpływu na koszt jednostkowy opakowania wykonanego z folii zakupionej na kilogramy. Sytuacja wygląda odwrotnie w przypadku, gdy sprzedawca folii w metrach zapewnia wysokość ceny za opakowanie jednostkowe.
Dobór grubości folii stanowi decydujący krok. Im folia cieńsza tym waga opakowania mniejsza, co oznacza większą liczbę metrów kwadratowych na rolce i w związku z tym ograniczenie przestojów maszyn. Ponadto grubość folii opakowaniowej przekłada się na zmniejszenie zagospodarowanie przestrzeni niezbędnej do gromadzenia opakowań przy równoczesnej efektywności produkcji, a także zmniejszeniu podatku środowiskowego.
Każde niepożądane koszty opakowania są skutkiem nieprawidłowego przebiegu procesu produkcji. Tutaj można zaliczyć wadliwość maszyny pakującej, niską jakość oraz nieodpowiednio dopasowaną folię opakowaniową. By uniknąć wzrostu ceny opakowania należy kierować się sugestiami specjalistów, którzy zlecają dostosowanie urządzenia pakującego o potrzebnej wydajności do folii opakowaniowej. W przypadku gdy proces nie przebiega systematycznie i istnieją przestoje, wywołane zrywaniem się folii, złym obkurczaniem, przymusem przepakowania produktu, czy deformacją wyrobu, to wtedy należy zbadać i ocenić wdrożone metody. Po ocenie wnioski często są następujące: najtańsze metody spowodowały wzrost kosztów eksploatacji.
Komentarze
Dodaj komentarz